UŽIJTE SI SVÍČKU NAPLNO


JCANDLES: PRAKTICKÉ RADY


 

JAK SI UŽÍT SVÍČKU NAPLNO?

 

Svíčky už vyrábíme několik let, takže za tu dobu toho o nich leccos víme a velmi rádi se s Vámi podělíme o naše znalosti. Proto jsme pro Vás připravili tento článek, kde naleznete 15 praktických rad, jak pečovat o svíčku tak, aby Vám přinášela jenom radost, a to co možná nejdéle.

 

1.

Chraňte svíčku před průvanem. Otevřená okna nebo dveře mohou narušit celý proces hoření a svíčka tak může začít stékat, kouřit nebo se vypálit pouze na jedné straně, což výrazně sníží její celkovou dobu hoření.

 

2.

Udržujte knot zkrácený na délku 5 - 10 mm, a to i před prvním zapálením. Příliš dlouhý knot může být příčinou toho, že svíčka začne vydávat kouř. Pokud se tedy kouř objeví nebo uvidíte na konci knotu černou “houbičku“ uhaste plamen, zastřihněte knot a svíčka se může opět zapálit.

 

3.

Na druhou stranu také příliš nízký knot může způsobovat problémy, protože se začne ve vosku “topit“. V případě, že máte u svíčky nízký knot, svíčku uhaste a například papírovým ubrouskem nebo třeba dřívkem od nanuku odstraňte část vosku kolem knotu tak, aby se jeho délka vrátila na optimální úroveň, a poté můžete svíčku znovu zapálit.

 

4.

Knot by měl být vždy ve středu svíčky, aby se zajistilo rovnoměrně hoření. V případě, že svíčka hoří nerovnoměrně, ohněte knot pomoci kovového nástroje (např. kleště) opatrně na druhou stranu, aby tak došlo k jeho vyrovnání na střed svíčky.

 

5.

Ujistěte se, že plastový okraj svíčky není příliš vysoký. Pokud je okraj vyšší než 1 cm má knot nedostatek kyslíku. V případě potřeby můžete oříznout okraje ostrým nožem nebo nůžkami.

 

6.

Pokud si chcete zapálit více svíček najednou, tak je umístěte ve vzdálenosti nejméně 10 cm od sebe. Svíčky, které jsou u sebe příliš blízko, se mohou působením tepla začít nepřirozeně roztékat, což by mělo za následek zkrácení celkové doby hoření.

 

7.

Nikdy nepokládejte svíčky na nerovný nebo hořlavý povrch, ani v blízkosti hořlavých materiálů, jako jsou třeba záclony.

 

8.

Nikdy nenechávejte svíčky na přímém slunečním světle, ve vyhřátém autě, na zapnutém topení, vyhřátém krbu nebo na dalších zdrojích tepla (např. elektronika). Zabráníte tak deformování svíčky, což by mohlo mít za následek horší kvalitu i dobu jejího hoření.

 

9.

Nikdy nehaste svíčku vodou a stejně tak nepřidávejte vodu, nebo olej do vosku. Voda ve spojení s voskem prská a horký vosk Vám může způsobit nepříjemné popálení. Příliš se nedoporučuje ani sfouknutí plamene ústy. Nejvhodnějším způsobem uhašení svíčky je proto zamezení přístupu kyslíku (např. pomocí kovového zhášedla), kdy se svíčka sama uhasí.

 

10.

Svíčku zapalujte alespoň na tak dlouho, aby se horní vrstva vosku rozpustila rovnoměrně až k okraji sklenice a bylo vytvořeno tzv. voskové jezírko. Předejte se tak vytváření voskové prohlubně, která by měla za následek zkrácení celkové doby hoření.

 

11.

Pokud se stane, že Vám horký vosk ukápne na nábytek, nic se neděje. Nechte vosk vychladnout, vzniklou krustu jemně odloupněte nehtem, nebo seškrábněte škrabkou a nábytek přeleštěte.

 

12.

Nikdy nenechávejte svíčku bez dozoru dospělé osoby a pro jistotu ji vždy při odchodu z místnosti uhaste. Ujistěte se, že na svíčku nedosáhnou děti nebo domácí zvířata.

 

13.

Po zapálení svíčky nenechávejte ve vosku zápalky ani jiné hořlavé úlomky, aby nedošlo ke vzniku sekundárních plamenů.

 

14.

Některé druhy svíček (např. votivní) se po zapálení začnou zcela přirozeně roztékat, proto na každou svíčku používejte vhodný svícen, kalíšek nebo aspoň podložku.

 

15.

Před zapálením každé svíčky se ujistěte, že je vhodná pro použití do interiérů. Některé druhy svíček (např. hřbitovní) by při zapálení v interiéru mohly znamenat zdravotní riziko.

 

 

PLOHLÉDNOUT 

 

JCandles- bílá lucerna