ESOTERICKÉ SVÍČKY - CHAKRA


ČAKRY | ENERGIE ČAKER


chakra-all_tea_ligh


CO JE TO ČAKRA?


Čakra podle hinduistického, budhistického a džinistického učení znamená určité energetické centrum v těle, které je často popisované jako vír nebo kruh (i samotné slovo čakra se ze staroindického sanskrtu překládá jako kolo nebo kruh).

 


VÝZNAM ČAKER


Význam čaker je pevnou součástí hinduistického učení, které hlásá, že čakry jsou centra (někdy se též uvádí jako převaděče nebo rozvaděče) v našich tělech, které jsou navzájem propojené a umí tzv. pránu (dle hinduismu se jedná o životní energii) přijímat, přetvářet ji a poté i vyzařovat. Čakry tak rozvádí životní energii do celého organismu, ale zároveň tuto energii vyzařují i do okolí.

 


ZDROJE ENERGIE ČAKER


Existuje hned několik zdrojů, odkud můžeme čerpat energii do našich čaker. Pochopitelně získáváme již zmíněnou pránu, ale pomocí čaker čerpáme i naši vlastní životní energii tzv. kundalíni (v překladu hadí síla) a naši duševní sílu. Dostávat můžeme energii i od ostatních lidí, ale tím pádem i oni nám dokážou brát naši energii.

 


DRUHY ČAKER


Na lidském těle existuje mnoho čaker různých řádů, ve staroindických a tibetských textech se jich celkem uvádí až 88 000. Nejdůležitější jsou čakry 1. řádu, kterých dle tradice existuje přesně sedm (ale před několika lety byl jejich počet rozšířen na 12), a jsou umístěny podél páteře. Tyto čakry mají mít u běžného člověka průměr asi 10 - 15 cm v závislosti na jeho duševním rozvoji, vystupují nad povrch těla a jsou složeny z dalších, menších čaker. Čakry tak svou energií (pránu) přenáší do orgánů, ale mají vliv také na lidskou psychiku. Základem zdravého lidského těla je podle hinduistů správné fungování všech čaker a s tím spojená celková rovnováha a harmonie. Pokud není nastolena tak dochází k poruchám a deformacím čaker, což se projevuje jako různé nemoci, špatné vycházení s lidmi nebo jiná tížívá životní situace.

Čakry 1. řádu (Sedm hlavních čaker)

Tyto čakry jsou umístěny nad sebou ve středu trupu. Mají tvar lotosového květu a každá z těchto čaker má vlastní frekvenci a odpovídá jiné barvě. Neustále rotují a vtahují tak do sebe energii, říká se, že čakry v dolní části trupu se otáčejí pomaleji než v horní části. Samotné čakry se otáčejí buď doleva nebo doprava. Pokud se změní směr rotace, energie míří ven. Zajímavostí je, že čakry se jinak točí u mužů a jinak u žen. V praxi se tak kořenová čakra točí doprava u muže a doleva u ženy.

1.      čakra

Kořenová (základní)

Múladhára

mezi konečníkem a genitáliemi

2.      čakra

Sexuální (sakrální)

Svádhišthána

v horní části kříže, na úrovni podbřišku

3.      čakra

Solární (pupeční)

Manipúra

dva prsty nad pupkem

4.      čakra

Srdeční

Anáhata

uprostřed hrudi

5.      čakra

Krční

Višuddhi

mezi krční jamkou a ohryzkem

6.      čakra

Čelní (třetí oko)

Adžňá

prst nad kořenem nosu ve středu mezi obočím

7.      čakra

Korunní

Sahasrára

temeno hlavy, těsně nad hlavou

 

Osmá hlavní čakra?

V některých případech se můžeme setkat také s pojmem „osmá čakra“. Ta vyjadřuje naši auru, tedy elektromagnetické pole člověka. Aura není spojena s žádným místem našeho těla, ale obklopuje celé tělo a tvoří jeho ochranné pole. V auře se projevuje síla a rovnováha všech čaker a pokud jsou blokovány nebo deformovány, tak tím trpí právě naše aura, která je tak náchylnější k negativní energii, kterou více přijímá a šíří dál. Naopak pokud má člověk své čakry v rovnováze, má silnou auru, která každou negativní energii dokáže přeměnit v pozitivní.

Blokace čakry

 V určitých případech může dojít k blokaci některé z čaker (ve výjimečných případech i všech), tím pádem nedochází k proudění energie a zasažená čakra, tak nevydává prakticky žádnou vibraci. Tyto blokace jsou způsobeny nejčastěji našimi intenzivními negativními pocity, jako je strach, zklamání nebo šok. Blokádu je však možné prolomit, a to působením vibrací energií, na jejíž frekvence se postižená čakra bez problému naladí, tyto energie můžeme nalézt např. u léčivých kamenů, éterických olejů, svíček nebo u zářivých barev.

Deformace čakry

Správná čakra má být kruhový vír, který je umístěný centricky (tj. směruje ke středu) k těle člověka. Může se však stát, že se čakra odchýlí, zploští, ucpe stagnující energií nebo se odtrhne od páteřního kanálu, což má za následek již výše zmíněné nemoci, nefunkční sociální vazby nebo nešťastné události v životě člověka.

Vyšetření čaker

  • Kyvadlo

Zkušený léčitel umí za pomoci kyvadla určit problematické čakry, které nefungují tak, jak mají. Ale i člověk, které se v problematice čaker příliš nevyzná, může identifikovat zablokovanou čakru a to tím, že kyvadlo umístí zhruba 5 cm nad čakru a pokud se kyvadlo začne pohybovat ve velkých kruzích ve směru pohybu dané čakry, tak zde panuje harmonie. Pokud však kyvadlo opisuje jen malé kruhy nebo se prakticky nepohybuje, je tato čakra zablokována.

  • Vycítění rukama

Člověk dokáže pomoci svých rukou, vycítit míru energie proudící z čaker. Tuto techniku by měla provádět jen taková osoba, která má dostatečnou praxi.

  • Pozorování aury

Zablokovaná čakra, ovlivňuje také naši auru, která pak může vyzařovat negativní energii, kterou je možné vypozorovat. Tuto dovednost má v sobě sice každý člověk, ale ne každý může auru spatřit. Pozorování aury tak rozhodně není technika pro každého, protože, stejně jako v předchozích případech, je nutný důkladný nácvik a intenzivní trénink.

Harmonizace čaker

Pochopitelně se naskýtá otázka, jak lze čakry opět oživit a vrátit do rovnováhy? Možností je hned několik

  1. a) pomocí muder

Jednou z nich je tzv. harmonizace pomocí muder. Mudra jsou v původním slova významu pečeti, ale jedná se spíše o symbolická gesta, která vytvoříme z prstů obou našich rukou, a to tak, že palce spojíme bříšky a ostatní prsty propleteme tak, aby prsty levé ruky ležely na prstech ruky pravé. Takto spojené ruce je možné přesunout nad první tři spodní čakrou a nad každou je třeba takto vydržet po čtyři nádechy. U srdeční čakry (4. čakra) je třeba provést změnu polohy, kdy se prsty dotýkají klouby, ale samotné prsty jsou narovnané a směřují směrem k čakře. U stimulace krční čakry (5. čakra) se narovnané prsty spojí jako při modlitbě. U čakry na vrcholu hlavy (6. čakra) se prsty spojí nad hlavou, kde se dotýkají nehty. Tato harmonizace je dokončené stejném gestem jako v případě prvních tří čaker, tedy propletení prstu, avšak tentokráte nad hlavou (7. čakra).

  1. b) aromaterapie

Velmi často používaným způsobem harmonizace čaker je použití esenciálních vonných olejů. Ty se mohou čichat nebo zároveň vysílají vibrace, které lze vnímat celým tělem. Doporučují se používat pouze přírodní esenciální oleje, vyrobené z rostlin, které mají potřebnou energii k oživění čakry. Pro každou čakru je třeba použit jinou vonnou směs nebo silici. Pro kořenovou čakru je vhodné cedrové dřevo, naproti tomu na otevření solární čakry je vhodná třeba vůně bergamotu.

  1. c) kreslení

Další z možností, jak oživit naše čakry je kresba nebo vybarvování určité čakry. Pokud se rozhodneme pro tuto harmonizaci, je třeba abychom si našli klidné místo, kde nás nebude nic a nikdo rušit a při kresbě či vybarvování se soustředily jenom na tuto činnost. Na každou čakru by se měly použít odstíny její barvy (viz níže). Samotná kresba čakry je velmi podobná jako v případě kreslení obrazců mandaly, je třeba se soustředit na Vámi vybranou čakru, kterou tak budete lépe vnímat a současně ji oživovat. Po nakreslení (nebo vybarvení) obrázek určitě nevyhazujte, protože ten bude na čakru nadále působit, proto si ho klidně můžete pověsit na zeď nebo dát pod postel.

  1. d) drahé kameny

Čakry můžeme harmonizovat také pomocí drahých kamenů. Ke každé čakře můžeme využít několik druhů kamenů, kde každý má svůj význam (např. v kořenové čakře se používá rubín, který oživuje harmonii mezi tělesnou a duševní láskou, naproti tomu nefrit u srdeční čakry uklidňuje srdce a přináší mír a harmonii). Pokud chceme naše čakry harmonizovat pomocí drahých kamenů, tak existují dvě možnosti. Buď můžeme čakru oživit nošením odpovídajícího drahého kamene v blízkosti dané čakry, nebo si můžeme připravit tzv. kamennou vodu. To znamená, že do pramenité vody vhodíme daný drahokam a necháme sklenici nabít na slunci, a to aspoň 3 hodiny. Denně bychom měli vypít 3 šálky takto připravené vody.

  1. e) svíčky

K otevírání, čištění a nabíjení čaker je možné využít také speciální čakra svíčky. Čakra svíčky můžou být nabité energií, kterou do ní vložil zkušený odborník pomocí kyvadla, případně mohou mít na sobě symboly jednotlivých čaker, nebo může být opatřena vůní, která harmonizuje danou čakru. Čakra svíčky by vždy měly být v barvě, která přísluší dané čakře. Pro čištění čaker pomocí svíček není třeba mít odborné znalosti nebo trénink. Stačí jen zapálit svíčku, která se Vám zdá nejvhodnější, pak už stačí jen nechat odplynout všechny myšlenky a odevzdat se pozitivnímu působení čakrových svíček.

  1. f) barvy

I barvy mají vliv na naše čakry (viz níže) a každá čakra má svoji vlastní barvu (např. solární čakra má žlutou barvu a třeba korunní čakra má pro změnu barvu fialovou). Harmonizovat naše čakry pomocí barev, můžeme několika způsoby. Za prvé se můžeme oblékat do oblečení, které barevně odpovídá čakře, kterou chceme oživit. Dalším způsobem je konzumace potravin dané barvy (např. červená = rajče, paprika, zelená = okurka, oranžová = pomeranč, aj.), alternativní možností je pití barevných nápojů.

Význam barev

Všechny barvy mají určitým způsobem vliv na naši psychiku. Každá z nich totiž má svoji vlastní jedinečnou vibraci, která vyzařuje určité emoce a nálady, jenž se promítají do našeho podvědomí. Barvy nám tak mohou pomáhat se uklidnit, nabíjejí nás energií, zvšují naši pozornost a zlepšují naši komunikaci.

Červená – barva první (kořenové) čakry, jedná se o teplou barvu, která dodává velké množství energie a ta probouzí pránu (životní energie). Díky ní se cítíme sebejistí a podporuje nás v našich myšlenkách a nápadech. Také prospívá našemu imunitnímu systému.

Oranžová – barva druhé (sexuální) čakry, která nám dodává radost a sílu do života, a zároveň pohlcuje negativní energii jako je strach, nedůvěra či deprese. Oranžová je považována za barvu moudrosti.

Žlutá – barva třetí (solární) čakry nám dokáže projasnit život, podporuje intuici a tvořivost. Díky ní se umíme lépe prosadit, jsme asertivnější a nebojíme se vyjádřit naše názory nebo pocity. Také pomáhá léčit orgány trávícího traktu.

Zelená – barva čtvrté (sluneční) čakry. Je symbolem přírody, rovnováhy, klidu a naděje. Působí na nás uklidňujícím dojmem, harmonizuje naši nervovou soustavu a pomáhá nám s regenerací. Zároveň zlepšuje mezilidské vztahy a má vliv na plodnost.

Modrá – barva páté (krční) čakry. Pomocí této barvy se umíme lépe vyjádřit, a to ve všech směrech. Z toho důvodu by se měla využívat při řešení našich komunikačních problémů. Uklidňuje a čistí.

Indigo – barva šesté (čelní) čakry. Je symbolem duševního probuzení, vnitřní přeměny a nadsmyslového vnímání, proto napomáhá ke klidu, harmonii a vyrovnanosti. Je to barva rozumu a míru.

Fialová – barva sedmé (korunní) čakry. Přináší inspiraci, pokoru a napomáhá meditaci. Fialová barva je symbolem spirituality, duchovna, jasnozřivosti a nadsmyslového vnímání. Na druhou stranu fialová barva, stejně jako červená, zvyšuje psychickou agresivitu.

 

ALL_NA-ESHOP_CHAKRA CHAKRA_TEA3 CHAKRA-VOTIVE

CHAKRA CRYSTAL CANDLES

PLOHLÉDNOUT

CHAKRA TEA LIGHT CANDLES

PLOHLÉDNOUT

CHAKRA VOTIVE CANDLES

PLOHLÉDNOUT

     
 

 


                  

ROZDĚLENÍ JEDNOTLIVÝCH ČAKER


 

ROOT  

1CHAKRA

 

SACRAL

2CHAKRA

SOLAR PLEXUS

3CHAKRA

HEARTH

4CHAKRA

THROAT

5CHAKRA

THIRD EYE

6CHAKRA

CROWN

7CHAKRA

 MULADHARA

 SWADHISTHANA

MANIPURA

 ANAHATA

 VISHUDDHA

 AJNA

SAHASRARA

KOŘENOVÁ ČAKRA

Nachází se v poloviční vzdálenosti mezi řitním otvorem a šourkem / u žen na zadní straně děložního hrdla./

 

SAKRLNÍ ČAKRA

Zadní aspekt leží u dolního konce páteře, přední aspekt nad ohanbím (centrum kříže)

 

 

SOLAR PLEXUS ČAKRA

Zadní aspekt se nachází na úrovni solar plexu na vnitřní straně páteře, přímo za solar plexem, přední aspekt leží na solar plexu.

 

 SRDEČNÍ ČAKRA
Zadní aspekt je na vnitřní straně páteře přímo za středem hrudníku, přední naproti srdci.

 

KRČNÍ ČAKRA

Zadní aspekt leží na spojnici páteře a medully oblongaty, v cervikálním pletenci přímo za krční jamkou, přední se nachází na ohryzku.

 

 

ČELNÍ ČAKRA

Přední aspekt - na čele mezi obočím, zadní naproti na temeni hlavy (třetí oko)

 

 

 

TEMENNÍ ČAKRA

Je umístěna na vrcholku hlavy (jako koruna), směřuje vzhůru

 

 

 

ABUNDANCE

CREATIVITY

CONFIDENCE

LOVE

COMMUNICATION

INTUITION

SPIRITUALITY

První čakra je  spojená se zemí, tedy s prožíváním základních aspektů existence jako je potřeba jíst a pít, nebo pocit bezpečí.

 Druhou čakru nazýváme i sexuální. Má na starosti emoce, mezilidské vztahy, sexuální energii a tvořivé síly.

 Třetí je sídlem vůle osobnosti a má na starosti i citové vazby a mentální pochody.

Čtvrtá je čakrou lásky a vztahů. Jde jak o vztahy k sobě sama, k druhým lidem, ale i k celému světu.

 Pátá čakra má na starosti komunikaci, naše vyjadřování a projevy vůle v životě.

 Šestá čakra spojuje intuicí s duchovními sílami jednotlivce.

 Funkcí sedmé čakry má být příjem energie z kosmu. Sídlo božské dokonalosti v člověku.

 Zablokovaná první čakra způsobuje pocit nedostatku fyzické i duševní síly.

Při blokaci způsobuje sexuální chladnost. Platí to i opačně. Potlačování emocí zablokuje tuto čakru.

 Zablokování vede k pocitům ztráty odvahy či svobodné vůle, k vytváření falešných představ a negativních myšlenek.

 Její blokace způsobuje neschopnost milovat, Nedokáźete lásku rozdávat, ale ani ji přijímat.

Zablokování vede k neschopnosti komunikovat. Způsobuje vady řeči i prázdné myšlenky.

 Nedostatečná funkce pak vede k přízemním myšlenkám a k odmítání duchovna a esoterična.

 Do harmonie se dostane, když budou harmonické všechny ostatní čakry.

             
 

 

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit